Jakie zagrożenia dla prywatności istnieją na popularnych platformach społecznościowych?

Platformy społecznościowe są wszechobecne w dzisiejszych czasach. Niemal każdy używa ich w większym lub mniejszym stopniu. Z tego też powodu warto wiedzieć, jakie zagrożenia dla prywatności one niosą. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu.

Inni wiedzą o nas wszystko

Media społecznościowe to miejsce, w którym dobrowolnie umieszczamy wiele cennych informacji o nas samych. Nasi znajomi i nie tylko, często wiedzą o każdym naszym kroku. Nie powinno nam to przeszkadzać, jeżeli z własnej woli udostępniamy takie informacje, ale pomimo tego niesie to za sobą pewne konsekwencje.

Po pierwsze często słyszy się o wyciekach danych. Jest to sytuacja, w której prywatne informacje, które nie zostały przez nas udostępnione, zostają ujawnione przez hackerów. Są to informacje takie jak: e-mail, miejsce zamieszkania lub numer telefonu. Posiadanie takich informacji przez osoby trzecie może być niebezpieczne. Stanowią one świetny łup dla między innymi dla cyberprzestępców. Wycieki danych lub udane próby przejęcia naszego konta przez hackerów niosą za sobą konsekwencję nie tylko dla nas. Przejęte konta często wykorzystywane są do rozpowszechniania działalności cyberprzestępeczej. Wysyłają oni do naszych znajomych podstępne linki, które po kliknięciu mogą przejąć także ich konto. I tu koło się zamyka, a proces idzie dalej. Na szczęście coraz więcej osób rozpoznaje takie wiadomości i je ignoruję.

NordVPN baner - back to school

Zagrożenia dla prywatności niosą za sobą także niepozorne dla nas rzeczy. Popularne platformy społecznościowe posiadają politykę prywatności. Jest to miejsce, w którym zapisane są rzeczy, które dana platforma może robić z naszymi danymi. Wraz z zakładaniem konta zgadzamy się na te warunki. Nie chcemy poświęcić kilku minut na przeczytanie tego regulaminu, ale mimo to warto to zrobić, ponieważ niektóre firmy mogą wykorzystywać nasze dane w nieodpowiedni sposób. Takie firmy posiadają o nas więcej informacji, niż się nam wydaje. Wiedzą, o rzeczach których nie podaliśmy wprost, czyli między innymi o naszych zainteresowaniach, naszych znajomych i tym podobnych. Można to łatwo zaobserwować na podstawie wyświetlanych nam reklam. Są one spójne z tym, co w ostatnim czasie przeglądaliśmy w mediach społecznościowych. 

Jak chronić swoją prywatność?

Jest dużo sposobów, aby uniknąć zagrożenia dla prywatności w mediach społecznościowych. Już na samym starcie, gdy zakładamy nowe konto, można poświęcić kilka minut na przeczytanie polityki prywatności i upewnić się, że zgadzamy się na działania związane z naszymi danymi.

Przy zakładaniu nowego konto jesteśmy proszeni o stworzenie hasła. Istotne jest, aby było ono odpowiednio skomplikowane. Jest to ważne, ponieważ przy aktualnym rozwoju technologicznym złamanie hasła dla przykładu: „ala123” zajmie mniej niż sekundę. Zamiast tego warto dodawać małe i duże litery, kropki oraz znaki specjalne. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy nasze hasło jest odpowiednio silne, w internecie możemy znaleźć strony, które ocenią siłę danego hasła.

Czasami warto zastanowić się, czy musisz podawać prawdziwe dane takie jak imię i nazwisko. W niektórych przypadkach lepiej posługiwać się na przykład pseudonimami. W ten sposób nawet w przypadku przejęcia naszego konta nasze dane nie są zagrożone, ponieważ nie są one prawdziwe. Oczywiście niektóre media wymagają podania prawdziwych danych z różnych powodów, dlatego warto zapoznać się z odpowiednim regulaminem.

Jednym z najbardziej istotnych elementów unikania zagrożenia dla prywatności jest nieudostępnianie wszystkiego, co się da. Chodzi tu o to, by nie publikować wszystkiego co robimy, ponieważ w ten sposób tworzymy wielkie niebezpieczeństwo dla nas samych.