Jakie dane gromadzi o Tobie Google?

Google wie, gdzie mieszkasz, jaki masz telefon komórkowy, dokąd podróżowałeś w ostatnim miesiącu, a nawet, z jakich aplikacji korzystałeś w ciągu ostatnich kilku dni. Zna również Twoje upodobania, wie, czy podróżujesz do pracy komunikacją miejską i czy masz swoje ulubione aplikacje. Odkąd wyraziłeś zgodę na warunki umowy z amerykańskim koncernem, Google, mając na celu poprawę Twoich doświadczeń internetowych, przechowuje Twoje dane, aby jak najlepiej je wykorzystać i obdarzyć Cię spersonalizowanymi usługami.

Jak wyjaśnia firma w pierwszej linijce swoich warunków prywatności (tych, które rzadko ktoś czyta), „kiedy korzystasz z usług Google, powierzasz nam swoje dane”. Dlatego, skoro wyraziłeś zgodę na warunki zawarte w umowie z firmą, śledzi ona każdy Twój ruch i gromadzi dane, by w końcu wiedzieć o tobie więcej niż nawet Ty sam. Oto jakie dane gromadzi elektroniczny gigant.

Google wie, co lubisz

Na podstawie Twoich codziennych wyszukiwań w Internecie, Google gromadzi te dane i tworzy dopasowany do Ciebie profil, wraz z danymi takimi jak wiek, płeć oraz osobiste upodobania. Nawet jeśli wcześniej nie przekazałeś tych informacji, międzynarodowa korporacja na podstawie wyszukiwanych przez Ciebie informacji lub filmów, które oglądasz na platformach takich jak YouTube, jest w stanie określić Twoje upodobania.

Google obserwuje każdy Twój ruch, aby zaoferować Ci reklamy, która najlepiej pasują do Twojej osobowości. Dzięki temu firmy trzecie (ponad dwa miliony według firmy) mogą kierować swoje kampanie reklamowe na profile takie jak Twój, wszystko w zależności od tego, czego Google się o Tobie dowiedziało. 

Google wie, gdzie jesteś w danym momencie

Możesz oszukać każdego, ale nie Google. Międzynarodowa korporacja śledzi Cię gdziekolwiek jesteś, dzięki Twojemu telefonowi komórkowemu, który przekazuje firmie każdy Twój ruch. Od momentu, gdy wychodzisz z domu, aż do momentu, gdy do niego wracasz, Google gromadzi informacje o każdym Twoim i ruchu w ciągu dnia.

Od transportu, który wybrałeś, aby dostać się do pracy, po zdjęcia, które zrobiłeś w kawiarni, którą tak bardzo lubisz. Jeśli masz telefon z systemem Android, Google wie o Tobie to i wiele więcej. W rzeczywistości Google ostatecznie wysyła te raporty do swoich użytkowników, aby mogli zobaczyć, jak spędzili ostatni miesiąc. Jednocześnie możesz też sprawdzić, ile wycieczek odbyłeś od czasu pierwszego zarejestrowania się w Google. 

Google wie o wszystkim, czego szukałeś w Internecie i na jakie aplikacje przeznaczasz swój czas

Choć może się to wydawać oczywiste, najpopularniejsza na świecie wyszukiwarka wie również, czego szukasz w Internecie i jakie są Twoje ulubione strony. Ponadto, jeśli korzystasz z Androida, powinieneś wiedzieć, że Google gromadzi również dane o każdej aplikacji, z której korzystałeś w ciągu dnia. Dlatego międzynarodowa firma wie w każdej chwili, co robisz w Internecie. Nie czyta bezpośrednio Twoich wiadomości WhatsApp, bo nie może, ale wie na przykład, ile czasu zmarnowałeś na oglądanie zdjęć na Instagramie.

NordVPN baner - back to school

Jednocześnie Google przez cały dzień prowadzi rejestr wyszukiwań, które wykonałeś, a nawet tego, skąd je wykonałeś. Platforma filtruje wyniki i umieszcza je w różnych sekcjach, takich jak między innymi „Chrome”, „Android” czy „YouTube”. Rejestruje również każde z kliknięć w reklamy, a nawet model telefonu komórkowego, z którego wykonałeś każde zapytanie. 

Zdjęcia, rozmowy w Gmailu, pobrane aplikacje…

Z panelu sterowania konta Gmail można odkryć liczbę zdjęć przechowywanych w Google, wszystkie zarejestrowane kontakty, rozmowy w Gmailu od momentu założenia konta (w tym szkice), pobrane aplikacje, a nawet dane bankowe.

Wyszukiwarka jest również w stanie przechowywać Twoje najczęściej powtarzane słowa w rozmowie, aby ułatwić Ci ich użycie w innych rozmowach. Innymi słowy, Google wie, jak się komunikujesz i jakie są Twoje ulubione słowa. Dodatkowo, od kilku miesięcy międzynarodowa firma oferuje możliwość dokonywania z góry ustalonych odpowiedzi na podstawie poprzednich odpowiedzi.

Google rejestruje Twoje wyszukiwania głosowe

Jeśli nie masz pod ręką telefonu komórkowego i nie masz ochoty wstawać po niego, zawsze możesz wykonać zapytania na swoim smartfonie za pomocą wyszukiwania głosowego. Po wypowiedzeniu słowa „OK Google” asystent głosowy umożliwi Ci wykonanie zapytania lub pomoże Ci wykonać potrzebną czynność.

Jednak po zakończeniu zapytania Google zapisze każdy z komunikatów głosowych i prześle je do chmury bez Twojej wiedzy. Dzięki temu możesz posłuchać, jak Twój głos brzmiał kilka miesięcy temu lub o jakie zapytania prosiłeś Google.