Meta ukarana rekordową grzywną 1,2 miliarda euro

Firma Meta Platforms Inc., wcześniej znana jako Facebook, została ukarana rekordową grzywną w wysokości 1,2 miliarda euro (1,3 miliarda dolarów) przez swojego głównego regulatora ochrony prywatności w Unii Europejskiej, Komisarza Ochrony Danych w Irlandii (DPC). Grzywna została nałożona za sposób, w jaki firma zarządza informacjami użytkowników. Meta otrzymała także pięciomiesięczny termin na zaprzestanie przenoszenia danych użytkowników do Stanów Zjednoczonych.

Decyzja ta stanowi najnowszy rozwój w ciągłych napięciach pomiędzy dużymi firmami technologicznymi a europejskimi regulatorami, którzy od dawna wyrażają obawy o praktyki związane z prywatnością danych stosowane przez te firmy.

Grzywna nałożona na Meta dotyczyła ciągłego przenoszenia przez firmę danych osobowych użytkowników. Jak podkreślił DPC, takie działania stanowią naruszenie europejskich regulacji o ochronie danych. Kwota grzywny przekroczyła poprzedni rekord w wysokości 746 milionów euro, nałożony przez Luksemburg na Amazon.com Inc w 2021 roku.

„Ta grzywna jest jasnym sygnałem dla wszystkich firm technologicznych, że niezgodność z europejskimi zasadami ochrony danych nie zostanie tolerowana” – powiedział przedstawiciel DPC. „W erze cyfrowej, prywatność i ochrona danych osobowych muszą być traktowane jako podstawowe prawa, które wymagają pełnego szacunku i ochrony.”

W odpowiedzi na nałożoną grzywnę, Meta wydała oświadczenie, w którym zapewniła, że „bierze na serio swoje zobowiązania dotyczące ochrony prywatności i danych swoich użytkowników” i że „pracuje nad zrozumieniem i przestrzeganiem wszystkich wymogów ustawowych”.

Decyzja o nałożeniu grzywny na Meta jest częścią szerszego napięcia pomiędzy firmami technologicznymi a regulatorami w UE, które zaostrzyły swoje podejście do ochrony danych osobowych i prywatności w internecie. Ostatnia decyzja z pewnością przyspieszy debatę na temat odpowiedniego zarządzania danymi osobowymi przez firmy technologiczne i potrzeby ochrony prywatności użytkowników w erze cyfrowej.

NordVPN baner - back to school