Największe zagrożenia dla bezpieczeństwa w sieci

Internet jest miejscem, bez którego większość osób nie wyobraża już sobie życia, gdyż z powodzeniem wpłynął na wiele aspektów codzienność, pokazując jak wykonywać wszystko łatwiej, szybciej i przyjemniej. Stanowi on ogromną sieć połączeń komputerowych, dzięki której możliwa jest wymiana informacji, komunikacja, a także dostęp do nieskończonej ilości źródeł wiedzy i rozrywki. To Internet zapewnił możliwość pracy zdalnej, nauki online, dokonywania zakupów i korzystania z usług bankowych bez wychodzenia z domu.

Internet ma wiele pozytywnych aspektów, które niestety potrafią uśpić czujność jego użytkowników. Jak każda technologia, niesie on za sobą pewne zagrożenia. W internecie można paść ofiarą cyberprzemocy, kradzieży tożsamości, ataków hakerskich, a także uzależnienia. Ważna jest czujność i dbanie o swoje bezpieczeństwo w sieci. Jak to zrobić oraz jakich zagrożeń unikać? Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w poniższym artykule.

Największe zagrożenia dla bezpieczeństwa w sieci

Internet, od swoich początków, do obecnych czasów, rozwinął się do tego stopnia, że zaczęto go wykorzystywać w dosłownie każdej sferze życia ludzkiego. To dzięki niemu powstały media społecznościowe; poszukiwanie, przesyłanie i wykorzystywanie informacji nigdy nie było łatwiejsze; zapewnił dostęp do produktów i usług bez wychodzenia z domu; rozwinął sieć kontaktów międzyludzkich i wprowadził wiele innowacyjnych rozwiązań. Internet stał się przestrzenią, gdzie ludzie uczą się, pracują i bawią. Treści, pliki, programy, aplikacje i strony, jakie znaleźć można w sieci nie zawsze są jednak bezpieczne. Na co więc uważać korzystając z Internetu?

Złośliwe oprogramowania

Celem złośliwych oprogramowań jest uszkodzenie systemu, kradzież danych lub uzyskanie dostępu do sieci. To zdecydowanie jeden z najczęstszych rodzajów cyberzagrożeń. Wśród złośliwych oprogramowań znajdują się:

 • Wirusy – usuwają pliki, wymuszają ponowne uruchomienie, umożliwiają zdalny dostęp backdoorem do zainfekowanych systemów,
 • Robaki – infekują system bezpośrednio, same się replikują i rozprzestrzeniają,
 • Backdoor – oszuści uzyskują zdalny dostę do zainfekowanego systemu lub uprzywilejowanych informacji,
 • Trojany – podszywają się pod legalną stronę lub aplikację.

Phishing – zagrożenie dla danych osobowych

Phishing to metoda oszustwa w sieci, która polega na wyłudzaniu poufnych informacji, takich jak: loginy, hasła, numery kart kredytowych i dane osobowe. Oszuści, najczęściej za sprawą SMS-ów i wiadomości e-mail podszywają się pod urzędy, instytucje i rozpoznawalne na rynku firmy. Wysyłają do swoich „klientów” linki, które prowadzą do stron, gdzie należy wpisać swoje dane osobowe. Tak na przykład, podszywając się pod znaną firmę kurierską phisherzy proszą swoje ofiary o dopłacenie drobnej kwoty do przesyłki. Klient myśląc, że loguje się na autentycznej stronie, dobrowolnie udostępnia swoje dane przestępcom.

NordVPN baner - back to school

Ransomware – wymuszenie okupu

Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które może zaszyfrować osobiste pliki lub całkowicie utrudnić dostęp do systemu komputerowego. Przez niego, korzystanie ze smartfona, tabletu lub laptopa jest ograniczone. Na ekranie wyświetla się jedynie komunikat, mówiący że odzyskanie dostępu będzie możliwe po wpłaceniu odpowiedniej kwoty.

Ataki DDoS

Ataki DDoS (Denile of Service) zwykle nie polegają na kradzieży danych, lecz ich celem jest doprowadzenie do awarii witryny nawet na kilka dni. Ataki takie przeprowadzane są przez hakerów, którzy przeciążają serwer, aby uniemożliwić normalne korzystanie z usługi. Ich targetem stają się najczęściej firmy internetowe i organizacje.

Cyberprzemoc

Zjawisko to w obecnych czasach jest najbardziej znane i praktykowane. Polega na wykorzystaniu sieci do ataków i obrażania innych ludzi, na przykład za pomocą mediów społecznościowych. Ofiara cyberprzemocy może stać się obiektem nękania lub szantażu, który w ogromny sposób wpływa na jej psychikę. 

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

W Internecie, jak w prawdziwym życiu, może czyhać wiele zagrożeń. Należy pamiętać, że korzystając z niego, padnięcie ofiarą wirusów, programów szpiegowskich, hakerów, oszustw i wyłudzeń wiąże się z wysokim prawdopodobieństwem. Istnieje jednak kilka zasad, których przestrzeganie pomoże zminimalizować zagrożenia, zapewniając wyższy poziom bezpieczeństwa w sieci. Wśród nich najważniejsze jest:

 1. Stosowanie silnych haseł.
 2. Używanie kluczy sprzętowych.
 3. Używanie programów antywirusowych.
 4. Regularne aktualizowanie systemów operacyjnych.
 5. Korzystanie z bezpiecznych stron internetowych.
 6. Korzystanie z zaufanych i bezpiecznych sieci Wi-Fi.
 7. Niepobieranie podejrzanych plików.
 8. Nieklikanie w podejrzane linki i reklamy.
 9. Nieotwieranie podejrzanych wiadomości.
 10. Niepodawanie swoich danych osobowych.