WhatsApp vs Telegram – porównanie bezpieczeństwa i prywatności
Zarówno aplikację Telegram, jak i WhatsAppa, zaliczyć można do grona najpopularniejszych komunikatorów na świecie. Oba mają swoje unikalne cechy, słabe i mocne strony, ale w tym artykule zajmiemy się jedynie porównaniem kwestii związanych z prywatnością w sieci.
WhatsApp vs Telegram
Pod względem bezpieczeństwa obie aplikacje oferują zaawansowane funkcje szyfrowania, które mają na celu ochronę prywatności użytkowników. Telegram używa standardowego szyfrowania SSL/TLS, co oznacza, że wszystkie dane, w tym wiadomości, są szyfrowane podczas przesyłania przez serwery Telegrama. Poza tym Telegram oferuje funkcję „sekretnych czatów”, w której wszystkie wiadomości są szyfrowane w trybie end-to-end (E2EE) i nie są przechowywane na serwerach. To oznacza, że tylko osoba, z którą prowadzimy sekretny czat, ma dostęp do naszych wiadomości.
WhatsApp również korzysta z szyfrowania SSL/TLS podczas przesyłania danych, ale od Telegrama lepszy jest w tym sensie, że funkcję E2EE oferuje także dla standardowych czatów. Oznacza to, że tylko nadawca i odbiorca widzą treść przesyłanych wiadomości. Warto jednak zauważyć, że WhatsApp ma dostęp do metadanych wiadomości, takich jak daty, godziny wysłania i odbioru, a także do listy kontaktów, co może być uważane za naruszenie prywatności.
Praktyki dotyczące prywatności
Telegram twierdzi, że nie udostępnia danych osób korzystających z aplikacji żadnym podmiotom zewnętrznym. Co więcej, umożliwia użytkownikom usunięcie swojego konta w dowolnym momencie, co oznacza, że ich dane natychmiastowo znikną z serwerów firmy. Komunikator ten nie wymaga też od użytkowników podawania swojego prawdziwego imienia i nazwiska.
WhatsApp z kolei jest własnością Facebooka, co budzi niepokój wśród niektórych internautów. W ostatnim czasie komunikator wprowadził zmiany w swojej polityce prywatności, co wywołało kontrowersje i sprawiło, że część użytkowników zaczęła szukać alternatyw. WhatsApp twierdzi jednak, że bez zgody nie przekazuje danych użytkowników innym firmom, a także umożliwia im, usunięcie swojego konta i danych w dowolnym momencie.
Podsumowanie
Podsumowując, obie aplikacje oferują zaawansowane funkcje szyfrowania, które mają na celu ochronę prywatności użytkowników. Komunikatorom WhatsApp i Telegram nie brakuje jednak również wad – także pod kątem bezpieczeństwa oraz prywatności. Wybór między tymi dwoma zależeć powinien od osobistych preferencji. Warto pamiętać, że o prywatność i bezpieczeństwo dbać powinniśmy przede wszystkim my sami.