TikTok zakazany w londyńskim ratuszu. Powodem obawy o bezpieczeństwo

Londyński ratusz dołączył do grona instytucji publicznych, które zabroniły swoim pracownikom korzystania z TikToka na służbowych urządzeniach. Władze Londynu uzasadniły swoją decyzję troską o bezpieczeństwo informacji.

TikTok to popularna aplikacja społecznościowa, która pozwala użytkownikom nagrywać i udostępniać krótkie filmy. Aplikacja należy do chińskiej firmy ByteDance i jest oskarżana o przekazywanie danych użytkowników rządowi Chin. TikTok zaprzecza tym zarzutom i twierdzi, że nie współpracuje z Pekinem.

Zakaz korzystania z TikToka na służbowych telefonach został wprowadzony przez rząd brytyjski po przeprowadzeniu przeglądu bezpieczeństwa. Podobną decyzję podjęły także parlament brytyjski oraz rządy Szkocji i Walii. Teraz dołączył do nich także ratusz, czyli siedziba burmistrza Londynu i Zgromadzenia Londyńskiego.

Rzecznik Wielkiego Londynu (GLA) powiedział: „GLA bardzo poważnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa informacji. Zgodnie z decyzją rządu, TikTok nie będzie już dostępny na urządzeniach GLA”. Zakaz dotyczy około 1200 pracowników londyńskiego ratusza.

TikTok wyraził ubolewanie z powodu zakazu i zaproponował spotkanie z burmistrzem Londynu Sadiqiem Khanem, aby rozwiać „nieporozumienia”. Rzecznik aplikacji powiedział: „Uważamy, że te zakazy opierają się na fundamentalnych nieporozumieniach i są napędzane przez szerszą geopolitykę. Jesteśmy gotowi spotkać się z burmistrzem, aby rozwiać wszelkie obawy, ale powinniśmy być oceniani na podstawie faktów i traktowani równo z naszymi konkurentami”.

TikTok dodał, że rozpoczął wdrażanie kompleksowego planu mającego na celu lepszą ochronę danych użytkowników europejskich, który obejmuje przechowywanie danych brytyjskich użytkowników w europejskich centrach danych i zaostrzenie kontroli dostępu do danych, w tym niezależny nadzór nad swoim podejściem.