TikTok zniknie z Polski? Rada Cyfryzacji zaleca zakaz aplikacji dla urzędników

TikTok, popularna aplikacja do tworzenia i udostępniania krótkich filmów, może zostać zakazana w Polsce dla pracowników administracji publicznej. Taką rekomendację przyjęła w poniedziałek Rada ds. Cyfryzacji przy rządzie. Decyzja ma na celu zapobiec potencjalnemu zagrożeniu dla bezpieczeństwa danych i interesów państwa ze strony chińskiej firmy.

Zakaz miałby dotyczyć nie tylko służbowych smartfonów, tabletów i komputerów, ale także prywatnych urządzeń tych osób, jeśli zainstalowane jest na nich również służbowe oprogramowanie. W takim przypadku użytkownicy mieliby wybór: usunąć TikToka lub usunąć służbowe aplikacje. Zakaz nie obejmowałby jednak zwykłych obywateli, którzy mogliby nadal korzystać z TikToka na własną odpowiedzialność.

Rekomendacja Rady ds. Cyfryzacji nie jest wiążąca i ostateczna decyzja należy do rządu. Jednak eksperci uważają, że jest to krok w kierunku ograniczenia działalności TikToka w Polsce.

Debata wokół TikToka w wielu krajach na całym świecie

Polska nie jest jedynym krajem, który ma obawy co do chińskiej aplikacji. Na naszym kontynencie Komisja Europejska oraz takie kraje jak Holandia, Łotwa czy Francja zakazały już swoim pracownikom korzystania z TikToka na służbowych urządzeniach. Podobne decyzje zapadły też w Wielkiej Brytanii.

Zakaz objął już m.in. pracowników londyńskiego ratusza

W USA, gdzie TikTok ma ponad 100 milionów użytkowników, administracja prezydenta Bidena naciska na sprzedaż amerykańskiego oddziału firmy lub ograniczenie jej działalności. W czwartek szef TikToka Shou Zi Chew zeznawał przed Kongresem, ale nie zdołał rozwiać wątpliwości polityków co do bezpieczeństwa i niezależności aplikacji. Jego przesłuchanie określono mianem „katastrofy”. Może ona zaowocować decyzją o zakazaniu TikToka w Stanach.

Powodem kontrowersji wokół TikToka są zarzuty dotyczące naruszania prywatności użytkowników, współpracy z chińskim rządem i cenzury treści niepożądanych przez Pekin. TikTok temu zaprzecza i zapewnia, że szanuje prywatność swoich użytkowników. Firma twierdzi, że nie udostępnia danych osobowych czy innych treści rządom ani służbom żadnego kraju. TikTok zapowiada również wprowadzenie nowych funkcji zwiększających bezpieczeństwo dzieci korzystających z aplikacji.

Jedna z najpopularniejszych aplikacji – także wśród dzieci…

TikTok jest jedną z najpopularniejszych aplikacji na świecie i ma ponad miliard użytkowników. W Polsce szacuje się, że baza korzystających przekracza 13 milionów. Aplikacja pozwala tworzyć i udostępniać krótkie filmiki z muzyką, efektami i filtrami. Jest szczególnie lubiana przez młodych ludzi. Niemałą grupę użytkowników TikToka stanowią dzieci, często poniżej 13. roku życia, czyli minimalnego wieku, jaki dopuszcza regulamin.