Zmiana adresu serwera DNS i ustawienia komputera (instrukcja)

DNS, czyli Domain Name System, to system umożliwiający identyfikację komputerów i urządzeń podłączonych do internetu. Najbardziej znana funkcja DNS to przyporządkowywanie adresów IP do nazw domenowych, co umożliwia łatwiejsze korzystanie z Internetu. Jednakże, istnieje wiele innych zastosowań tej usługi, których większość użytkowników nie zdaje sobie sprawy.

Przyjazne prywatności serwery DNS

Czy wiesz, że zmiana serwera DNS może poprawić Twoją prywatność podczas przeglądania internetu? Gdy korzystasz z usług serwera DNS dostarczanego przez dostawcę usług internetowych lub przez publicznego operatora, jesteś w pewnym sensie pod ich kontrolą. Warto jednak wiedzieć, że istnieją znane serwery DNS, które szanują prywatność swoich użytkowników.

Oto kilka takich serwerów:

  • Cloudflare DNS – Serwer DNS od firmy Cloudflare oferuje wiele zaawansowanych funkcji, takich jak blokowanie niebezpiecznych witryn, prywatność użytkowników i szyfrowanie ruchu DNS. Adresy DNS to 1.1.1.1 i 1.0.0.1.
  • Quad9 DNS – Serwer DNS Quad9 działa na bazie systemu ochrony prywatności IBM i oferuje filtrowanie szkodliwych witryn oraz chroni przed niebezpiecznymi adresami IP. Adresy DNS to 9.9.9.9 i 149.112.112.112.
  • OpenDNS – OpenDNS to serwer DNS oferujący filtrację treści, ochronę przed atakami phishingowymi i wiele innych funkcji. Adresy DNS to 208.67.222.222 i 208.67.220.220.

Zmiana adresu serwera DNS

Żeby zmienić adres serwera DNS w ustawieniach komputera:

  1. Wejdź w ustawienia sieciowe swojego komputera.
  2. Znajdź sekcję „Połączenia sieciowe” i kliknij przycisk „Właściwości”.
  3. Wybierz „Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4)” i kliknij przycisk „Właściwości”.
  4. Wybierz „Użyj następujących adresów serwerów DNS” i wpisz adresy serwera DNS, które chcesz używać.
  5. Kliknij „OK” i zrestartuj swoje połączenie internetowe.

Zmiana serwera DNS na jeden z tych znanych z szanowania prywatności to prosty krok, który może wpłynąć na zwiększenie Twojego bezpieczeńtwa podczas przeglądania internetu. Aby dokonać zmiany, wybierz jeden z takich serwerów DNS i postępuj zgodnie z powyższymi krokami.