Jak działa ProtonVPN, czyli zupełnie darmowa usługa VPN?
Zachowanie prywatności w sieci stało się w ostatnich latach podstawowym aspektem w zakresie wirtualnego bezpieczeństwa. Rozwój cyfryzacji skutkuje nie tylko coraz szerszym dostępem do usług i treści online, ale też i nasileniem zjawiska wycieku poufnych danych. Jednym ze sposobów walki z cyberprzestępczością są serwery VPN, na korzystanie z których każdego roku decydują się tysiące użytkowników internetu. Jak działa zupełnie darmowa usługa ProtonVPN? Czy jest bezpieczna?
W jaki sposób działają serwery VPN?
Skrót VPN pochodzi od angielskiego terminu „Virtual Private Network”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza wirtualną sieć prywatną. Tego typu rozwiązanie jest wykorzystywane do ochrony danych osobowych, które regularnie są przesyłane do zewnętrznych serwerów internetowych. W przypadku zwykłego logowania się do mediów społecznościowych lub wysyłania mailowej korespondencji loginy, hasła i treść wiadomości nie zostają w żaden sposób szyfrowane. Z tego powodu serwery VPN stanowią punkt pośredni pomiędzy użytkownikiem, a właściwym odbiorcą danych.
Poprzez tunele VPN wrażliwe informacje zostają zaszyfrowane już w momencie przesłania formularza, a następnie przekazane do odpowiedniego serwera docelowego. Takie rozwiązanie chroni dane przed możliwością ich odebrania na zasadzie nieautoryzowanego dostępu. Usługi VPN umożliwiają również zmianę adresu IP oraz geolokalizacji, co może być wykorzystane do korzystania z niektórych usług internetowych poza granicami macierzystego kraju.
ProtonVPN – wirtualna sieć prywatna na miarę XXI wieku
Na rynku funkcjonuje kilkanaście usług typu VPN, jednak praktycznie każda z nich wiąże się ze sporymi kosztami dla użytkownika. Wyjątkiem w tym zestawieniu jest zupełnie darmowy ProtonVPN, czyli rozwiązanie oferowane przez szwajcarską firmę Proton Technologies AG. Początkowo usługa ta stanowiła dodatek do bezpiecznego klienta poczty o nazwie ProtonMail, a następnie stała się pełnoprawnym narzędziem do bezpiecznego korzystania z internetu. Darmowy plan Proton VPN Free zawiera wszelkie niezbędne opcje, które są charakterystyczne dla serwerów VPN. Producent umożliwia również korzystanie z pakietu płatnego, na który składają się dodatkowo usługi ochrony danych kalendarza lub korespondencji mailowej, jednak podstawowe funkcje darmowej wersji w pełni usatysfakcjonują większość użytkowników.
Serwery ProtonVPN ulokowane są głównie w Szwajcarii, czyli kraju pochodzenia całej spółki. Ta z pozoru mało istotna informacja okazuje się być w większości przypadków decydującym argumentem, który skłania do wyboru właśnie tej usługi. Państwo to słynie z restrykcyjnego przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa wirtualnych danych, dlatego użytkownicy zyskują gwarancję właściwego dysponowania należącymi do nich poufnymi informacjami. ProtonVPN nie sprzedaje danych zewnętrznym firmom, dlatego ryzyko ich niewłaściwego wykorzystania zostaje zminimalizowane.
Usługa ProtonVPN – zbyt piękne, aby było prawdziwe?
Użytkownicy przyzwyczajeni do płatnych usług typu VPN mogą mieć pewne wątpliwości dotyczące korzystania z darmowych serwerów szyfrowania. Przedsiębiorstwo Proton Technologies postawiło sobie za cel zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w sieci, a funkcjonowanie usługi jest możliwe dzięki klientom, którzy zdecydowali się na wybór dodatkowych płatnych pakietów. Serwery szwajcarskiej firmy charakteryzują się dużą przepustowością danych, co gwarantuje minimalizację opóźnień przesyłu informacji. Dodatkowo usługa ProtonVPN jest kompatybilna z komputerami, laptopami i smartfonami – uwzględniając jednocześnie wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne. Darmowa usługa szyfrowania może służyć między innymi do:
- uzyskania dostępu do oferty platform streamingowych poza granicami Polski
- bezpiecznego korzystania z otwartych sieci publicznych
- szyfrowania szczególnie wrażliwych danych
Ostateczny sposób wykorzystania ProtonVPN jest w pełni zależny od danego użytkownika. Dostawca usługi zapewnia pełne bezpieczeństwo przesyłanych protokołów danych, natomiast ich rodzaj i charakter stanowią sferę prywatną każdego aktywnego uczestnika sieci internetowej.