Możliwe konsekwencje zaniedbywania bezpieczeństwa w sieci…

Sieć internetowa to dobrodziejstwo i przekleństwo zarazem. Dzięki sieci można uzyskać wiele informacji i danych. Nauka, praca i rozrywka są możliwe dzięki nastaniu „cyfrowej ery”. To jest jednak jasne oblicze internetu. Żyjemy obecnie w globalnej wiosce, która pełna jest dobra i zła. Wiedza płynąca z internetu jest bardzo ważna. Internetowa sieć to także miejsce pełne czarnych charakterów, które czyhają na niejedną osobę, na jej dane osobowe oraz pieniądze. Całe szajki szukają łatwych ofiar. 

Czego nie wolno robić w sieci?

W sieci nie wolno być nadmiernie ufnym, czyli na przykład podawać obcym osobom własne dane takie, jak data urodzenia, PESEL, NIP, adres domowy, adres mejlowy i numer telefonu. Takie dane są wrażliwe i poufne. Należy szczególnie o nie zadbać. 

W sieci nie wolno także dawać dostępu do własnego pulpitu komputerowego, czyli do całego komputera. Jeśli ktoś namówi nas na wgranie aplikacji może uzyskać dostęp do wszystkich naszych danych, także bankowych. Szpiegowanie w internecie to sprawa powszechna, a oszustów czyhających na nasze pieniądze jest coraz więcej. Nie tylko okradają konta bankowe, lecz również pobierają kredyty bankowe na konto obcych osób. W latach 2013-2020 wyciekły dane blisko 10 miliardów kont – takie dane robią ogromne wrażenie i powinny być dla wszystkich przestrogą i nauczką. 

Sieć to nie jest miejsce na szybkie znajomości

W sieci zawiera się znajomości, ale w tym przypadku należy być bardzo ostrożnym. Nie wolno mówić zbyt wiele i bezkrytycznie ufać drugiej osobie. Nie każdy ma dobre intencje, a niektóre osoby szukają ofiar, które później szantażują lub są stalkerami. Słynne jest oszustwo na „amerykańskiego żołnierza” – przypadkowo poznany online mężczyzna buduje aurę zaufania, troski i miłości, a następnie wyłudza pieniądze od zakochanych kobiet. Ofiarą takiego oszusta padło już kilka Polek. Jest to międzynarodowy przekręt, który zdecydowanie powinien już być na tyle znany, aby nikt się nie skusił na taką czuła znajomość. Tymczasem kolejne kobiety stają się ofiarami przystojnego i bezwzględnego oszusta.

Co zatem robić?

Koniecznie trzeba podjąć następujące kroki:

  • Przechowywać dane w bezpiecznym miejscu – najlepiej jest przenieść je na dysk zewnętrzny
  • Zakładamy kilka mejlowych kont z różnymi hasłami dostępu do nich – błędem jest posiadanie jednego hasła na wszelkie okazje
  • Logowanie do kont powinno być dwuetapowe – login i hasło oraz kod do konta
  • Nie wolno odwiedzać podejrzanych stron internetów, aby nie ściągnąć na siebie kłopotu
  • Nie należy klikać w nieznane linki, aby nie pobrać wirusów
  • Nie wolno udostępniać numeru dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy
  • W social mediach nie wolno publikować danych osobowych i pisać wszystkiego o sobie. Rodzice powinni chronić prywatność swoich pociech.

Powyższe działania na pewno uchronią przed problemami i pozwolą zadbać o prywatność niejednej osoby. Obecne czasy niosą coraz więcej zagrożeń, a ostrożność sprawi, że kłopoty nie będą udziałem tysięcy osób. Ostrożności nigdy zbyt wiele…