Bezpieczne komunikatory – porównanie popularnych aplikacji

Komunikacja jest nieodłączną częścią życia każdego człowieka, jednak wraz z postępem technologicznym oprócz kontaktów face-to-face mamy też do czynienia z komunikacją za pośrednictwem aplikacji i różnego rodzaju narzędzi internetowych. Ta druga forma kontaktowania się z otoczeniem stała się nieodłącznym elementem życia prywatnego i zawodowego ludzi na całym świecie. Niestety wraz z ciągle rosnącą ilością i rodzajem informacji przesyłanych za pośrednictwem różnych platform, wzrasta także niebezpieczeństwo związane z naruszeniem prywatności, korzystających z nich użytkowników. Odpowiedzią na to miało być stworzenie komunikatorów, które w odpowiedni sposób zabezpieczą wiadomości.

Bezpieczne komunikowanie się w sieci

W ostatnich latach na rynku pojawiać zaczęło się coraz więcej narzędzi i aplikacji, które mają pomagać w zabezpieczeniu prywatności korzystających z nich użytkowników. Ma to uchronić przed prawdopodobnym wykorzystaniem wrażliwych danych oraz przed udziałem osób trzecich w procesie komunikowania się. W poniższym artykule zostanie przedstawione zestawienie pięciu najpopularniejszych komunikatorów, kładąc nacisk na zastosowane w nich funkcje zabezpieczające prywatność. 

Signal

Aplikacja Signal uważana jest za jedną z najbezpieczniejszych na rynku. Wykorzystywane jest w niej szyfrowanie end-to-end, które gwarantuje, że tylko nadawca i odbiorca są w stanie przeczytać przesyłane między nimi wiadomości. Komunikat jest więc zaszyfrowany dla całej długości trasy swojej drogi, co sprawia, że nie można go przeglądać na stacjach pośrednich. Signal umożliwia również samodestrukcję wiadomości, czyli automatyczne usunięcie ich z urządzenia odbiorcy po określonym czasie. Aplikacja posiada także opcję blokady ekranu, co sprawia, że aby się do niej dostać należy wpisać kod PIN. 

osoba w niebieskiej kurtce siedząca przy stoliku i korzystająca ze smartfona

WhatsApp

WhatsApp, tak samo jak aplikacja Signal wykorzystuje technologię szyfrowania end-to-end, będąc przy tym popularniejszym wśród użytkowników komunikatorem. WhatsApp oferuje również funkcję uwierzytelniania dwuskładnikowego, czyli takiego zabezpieczenia, które wymaga wprowadzenia kodu PIN, aby uzyskać dostęp do swojego konta. W aplikacji tej także istnieje opcja samodestrukcji wiadomości, jednak jej czas trwania jest ograniczony do jednego tygodnia. 

Telegram

Telegram jest kolejną popularną aplikacją do komunikowania się, która oferuje funkcje zabezpieczające. Wykorzystywane tu szyfrowanie end-to-end jest opcjonalne i musi zostać włączone w ustawieniach użytkownika. Aplikacja posiada opcję blokowania ekranu, a także samodestrukcji, którą można dostosować do własnych potrzeb. W telegramie możliwe jest również tworzenie grup, do których dostęp zabezpieczony jest hasłem.

Viber

Viber to aplikacja, która oferuje szyfrowanie end-to-end, jednak jedynie dla pojedynczych rozmów prywatnych i tylko, gdy użytkownik sam włączy tą opcję. Wśród innych funkcji zabezpieczających wymienić można, obecną we wcześniejszych aplikacjach możliwość blokowania ekranu oraz funkcję samodestrukcji. Należy jednak pamiętać, że w przypadku aplikacji Viber czas trwania samodestrukcji wiadomości można ustawić tylko od  jednej minuty do jednej godziny. 

Facebook Messenger

Messenger oferuje szyfrowanie end-to-end jednak tylko w trybie prywatnym, co oznacza, że w innych przypadkach wiadomości nie są szyfrowane, a opcję tą można uruchomić wybierając “tajną konwersację”. Aplikacja umożliwia również opcję blokowania ekranu, a także samodestrukcję wiadomości, ale tylko na 24 godziny.

Podsumowanie

Bazując na tym zestawieniu, najlepszym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie bezpieczeństwo i prywatność, jest aplikacja Signal. Zastosowane w niej szyfrowanie end-to-end, a także poboczne opcje zapewniają najwyższy poziom ochrony przesyłanych treści.