Anonimowe surfowanie – jak korzystać z sieci Tor?

Tak jak w prawdziwym życiu, tak i w przestrzeni internetowej każdy chce chronić swoją prywatność. Przeciętny użytkownik woli nie udostępniać swoich wrażliwych danych osobowych, a coraz więcej internautów podejmuje też działania mające na celu ograniczenie możliwości śledzenia ich zachowań. Dlaczego? To bardzo proste. Nie zawsze ma się pewność, że takie dane będą wykorzystane w odpowiedni sposób. W prawdziwym życiu ochrona prywatności jest nieco łatwiejsza. Co więc zrobić, aby była też taka podczas korzystania z Internetu? Można w tym celu wykorzystać sieć Tor, która zapewnia anonimowe surfowanie. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak działa i w jaki sposób wiąże się z ochroną Twoich danych.

Czym jest sieć Tor?

Tor, a dokładniej The Onion Router, to bezpłatna sieć komputerowa, która umożliwia użytkownikom korzystanie z Internetu przy zachowaniu anonimowości i prywatności. Opiera się na zasadzie przekazywania wszelkich czynności, działań, a także ruchu sieciowego pomiędzy wieloma węzłami (serwerami pośredniczącymi), tak aby utrudnić ich identyfikację. W taki sposób adres IP użytkownika pozostaje ukryty i trudny do śledzenia. Tor składa się z wielu tysięcy węzłów, które połączone są losowo. Węzły te uruchamiane są przez ochotników, którzy przekazują swój transfer sieciowy do innych użytkowników, dzięki czemu żaden z nich nie wie, skąd pochodzi dana aktywność i dokąd zmierza. Dzięki temu Tor staje się swoistym pośrednikiem i zabezpieczeniem dla prywatności w sieci.

Anonimowe surfowanie: jak korzystać z sieci Tor

Aby móc korzystać z sieci Tor, należy pobrać i zainstalować specjalną przeglądarkę internetową. Można to zrobić na oficjalnej stronie projektu Tor, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne instrukcje. Po pobraniu, należy uruchomić przeglądarkę i rozpocząć bezpieczne, anonimowe surfowanie w sieci. Od tego momentu każda aktywność jest szyfrowana i przesyłana przez specjalne węzły. Należy jednak pamiętać, że sieć Tor nie została stworzona po to, aby korzystać z podejrzanych stron i ściągać nielegalne oprogramowania. Najważniejsze cele, jakie jej przyświecają, wiążą się z prawami człowieka, takimi jak wolność słowa i prywatność. Gdy gdziekolwiek na świecie autorytarne reżimy próbują ograniczyć obywatelom dostęp do Internetu, Tor z powodzeniem krzyżuje takie plany. Ma nieocenioną wartość dla wielu prześladowanych aktywistów czy poruszających niewygodne sprawy dziennikarzy.

Sieć Tor dla Twojej prywatności

Sieć Tor to anonimowe przeglądanie stron internetowych i ochrona prywatności, jednak należy pamiętać, że tak jak ze wszystkim, powinno się zachować pewną dozę rozsądku. Tor, choć zabezpiecza dostęp do działań użytkowników, to nie ukrywa ich całkowicie przed osobami trzecimi. Istnieje kilka czynników, które mogą wpłynąć na poziom prywatności podczas korzystania z tej sieci. Należą do nich między innymi:

  • Rodzaje stron internetowych – korzystanie z sieci Tor oparte jest na przekazywaniu informacji za pomocą wielu węzłów, co prowadzi do spowolnienia niektórych działań związanych z przeglądaniem stron internetowych. Oprócz tego, niektóre platformy blokują ruchy pochodzące z sieci Tor, traktując jej jako atak hakerski. Przez to często wymagane jest od użytkownika podanie swoich danych, co może doprowadzić do ujawnienia tożsamości. 
  • Dostawcy usług internetowych – dostawca usług internetowych dostaje informację, na temat tego, że użytkownik korzysta z sieci Tor. Nie jest on w stanie śledzić Twojej działalności w sieci, ale podejrzane zachowania mogą zostać zgłoszone, a w konsekwencji tego Twoja aktywności w Internecie zacznie być monitorowana. Należy przy tym dodać, że w Polsce łączenie się z siecią Tor jest stuprocentowo legalne – nie ma powodów, by obawiać się z tego tytułu konsekwencji.
  • Wiedza użytkownika – sieć Tor jest prostym narzędziem chroniącym prywatność, jednak wymaga pewnej wiedzy technicznej, która ułatwi korzystanie z niej. Należy więc zawsze postępować zgodnie z instrukcjami. Dla przykładu, logowanie się na stronach internetowych, na których należy podać swój prawdziwy adres e-mail, może prowadzić do naruszenia anonimowości. Tak samo sytuacja wygląda z pobieraniem plików z niezaufanych źródeł lub przeglądaniem podejrzanych treści.

Korzystanie z sieci Tor powinno być sposobem na zabezpieczenie swojej prywatności i zapewnienie sobie tak trudnej do osiągnięcia w internecie anonimowości. Nie jest jednak narzędziem do nielegalnych działań, a cele przyświecające projektowi są naprawdę godne pochwały.