iMessage vs WhatsApp – porównanie bezpieczeństwa i prywatności

Żyjemy w czasach, gdy większość komunikacji odbywa się za pomocą urządzeń mobilnych. Nic więc dziwnego, że prywatność i bezpieczeństwo stały się priorytetem dla wielu użytkowników aplikacji do pisania wiadomości. Dwa popularne narzędzia tego typu, iMessage i WhatsApp, są na rynku od dłuższego czasu, a także oferują wiele podobnych funkcji. W kwestii prywatności i bezpieczeństwa istnieją jednak między nimi pewne różnice, na które warto zwrócić uwagę.

iMessage jest aplikacją do wiadomości opracowaną przez Apple i dostępną tylko dla użytkowników urządzeń iPhone, iPad lub Mac. WhatsApp jest natomiast dostępny na różnych platformach i jest używany przez ponad dwa miliardy ludzi na całym świecie.

Apple, producent iMessage, znany jest z tego, że kładzie duży nacisk na prywatność użytkowników. W przypadku iMessage, wiadomości są szyfrowane end-to-end, co oznacza, że do treści dostęp mają tylko nadawca i odbiorca. Nawet Apple nie ma do nich wglądu. Stąd wnioskować możemy, że iMessage zapewnia bardzo wysoki poziom prywatności.

Jedna istotna różnica…

Z drugiej strony, WhatsApp również oferuje szyfrowanie end-to-end, ale różni się od iMessage w jednym ważnym aspekcie: dane użytkowników są przechowywane na serwerach aplikacji. Oznacza to, że WhatsApp ma dostęp do pewnych informacji na temat użytkowników, takich jak lista kontaktów i metadane, czyli np. czas wysłania i odbioru wiadomości.

W 2021 roku WhatsApp wprowadził nową politykę prywatności, która wywołała sporo kontrowersji. Polityka ta umożliwiała aplikacji udostępnienie niektórych informacji użytkowników Facebookowi, właścicielowi WhatsAppa. Sprawa spotkała się z krytyką użytkowników, a także wywoła zdecydowane głosy sprzeciwu ze strony organizacji zajmujących się prywatnością.

Zabezpieczenia

iMessage jest zaprojektowany w taki sposób, że uniemożliwia niepowołanym osobom dotarcie do treści wiadomości. Jeśli taka osoba uzyska dostęp do urządzenia z zainstalowanym iMessage, to nie przeczyta żadnej konwersacji bez wcześniejszego złamania hasła do konta Apple ID.

WhatsApp również stosuje rozwiązania w stylu weryfikacji w dwóch etapach, co pozwala użytkownikom zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Warto jednak nadmienić, że w przeszłości aplikacja od Facebooka borykała się już z problemem cyberataków.

Podsumowując, choć zarówno iMessage jak i WhatsApp oferują szyfrowanie end-to-end, to „tym lepszym” w kwestiach bezpieczeństwa jest narzędzie od Apple. WhatsApp bezprzecznie wygrywa za to pod względem multiplatformowości. Aplikację zainstalujemy na najróżniejszych urządzeniach, a korzystają z niej dosłownie miliardy ludzi. Bezpieczeństwo iMessage, wraz z funkcjami wzmacniającymi prywatność od Apple, docenimy tylko pod warunkiem, że zarówno my jak i nasi rozmówcy wyposażeni będziemy w urządzenia „z jabłuszkiem.”