Uważasz, że Twoje dane w internecie są nieistotne? Sprawdź, jak bardzo się mylisz…
Korzystanie z internetu towarzyszy dziś niemal każdemu. Sieć umożliwia łatwy dostęp do informacji i jednocześnie pozwala na dzielenie się swoimi danymi. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele informacji o nich jest gromadzone i przetwarzane w Internecie. Inni w ogóle o tym nie myślą, uznając zostawiane przez siebie dane za coś zupełnie nieistotnego…
Skala problemu ze zbieranymi informacjami osobistymi
Nasz profil online zawiera wiele szczegółów dotyczących naszego życia prywatnego i zawodowego, takich jak imię i nazwisko, wiek, adres e-mail, zdjęcia, preferencje zakupowe i wiele innych. Te dane są zbierane przez różne strony internetowe, aplikacje, urządzenia i firmy, które następnie wykorzystują je do realizowania określonych celów. Intencje, o których mowa, niekoniecznie muszą nam się podobać, mogą być nieetyczne lub wprost naruszać prawo.
Najczęściej nasze dane stosuje się do celów marketingowych, a to oznacza, że reklamy, które widzimy w Internecie, są dostosowane do naszych zainteresowań i preferencji. Jednakże, nasze dane mogą być także wykorzystywane w nieetyczny sposób, na przykład w celach przestępczych lub dla osiągnięcia celów politycznych.
Jeden z przykładów nieetycznego użycia danych obił się kilka lat temu szerokim echem. Chodzi o aferę związaną z firmą Cambridge Analytica, która wykorzystała dane z Facebooka, by wpłynąć na wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Ta sprawa wywołała wiele kontrowersji i ujawniła, jak łatwo nasze dane mogą zostać wykorzystane bez naszej zgody.
Cyberprzestępczość nie jest mitem – karmi ją brak wiedzy
Ponadto, dane te mogą być zagrożone przez cyberprzestępców, którzy pragną je wykorzystać do najróżniejszych oszustw czy po prostu do kradzieży naszych pieniędzy. W związku z tym, istnieją również sposoby na to, by chronić swoje dane w Internecie. Mowa tutaj o m.in. o użytkowaniu programów antywirusowych, blokujących niechciane skrypty czy elementy śledzące, a także o menedżerach haseł. Podstawą jest oczywiście trzymanie się z dala od podejrzanych witryn i aplikacji.
Ważne również, aby wiedzieć, jakie informacje są gromadzone i przetwarzane przez poszczególne witryny internetowe oraz aplikacje. Zawsze warto zapoznawać się z polityką prywatności i warunkami korzystania z odwiedzanych stron czy otwieranych aplikacji. Po to, aby mieć pełną świadomość, jakie dane są zbierane i mieć wiedzę o ich dalszym losie.
Podsumowując, nasze dane w Internecie nie są bezpieczne i mogą być wykorzystywane na różne sposoby. Warto więc zachowywać ostrożność i kontrolować udostępniane informacje. Należy świadomie korzystać z dobrodziejstw stron internetowych i aplikacji. Pamiętajmy, że nasze dane są cennymi informacjami, a lekceważenie potrzeby ich ochrony to jak czekanie na to, by ktoś użył ich przeciwko nam samym.