Monero – kryptowaluta zapewniająca anonimowość
Technologia blockchain z roku na rok przyciąga coraz szersze grono użytkowników, którzy cenią sobie nowatorskie metody inwestycji, szczególnie pod względem dostępności cyfrowych walut i bezpieczeństwa transakcji. Profesjonalne platformy rozmaitych giełd umożliwiają zakup bądź sprzedaż wielu rozmaitych surowców, w tym wirtualnych środków, opartych na otwartym źródle (open source) i anonimowym rejestrze obrotów. Przykładem takiego rozwiązania jest kryptowaluta Monero (XMR), która łączy w sobie biznesowe przeznaczenie oraz całkowitą skrytość operacji w zakresie przesyłu zasobów inwestora.
Monero (XMR) a współczesne realia rynku kryptowalut
Prężnie rozwijająca się kryptografia nieustannie stawia przed inwestorami nieoczywiste, nowatorskie wyzwania, których efektem jest rosnące zapotrzebowanie na wirtualne waluty, jak też konieczność częstej aktualizacji systemów pod kopalne podzespoły. Posiadanie aktywnego konta na giełdzie z obrotami w środkach, objętych anonimowym rejestrem transakcji pozwala obejść szeroko rozumianą cenzurę, a także utrzymać prywatność inwestycji przed finansową ingerencją osób trzecich. Istotną rolę odgrywa zwłaszcza anonimowość w zakresie informacji na temat tożsamości użytkowników oraz ich rynkowej aktywności na giełdach pokroju Binance czy Crypto.
Technologiczna struktura kryptowaluty Monero zapewnia ochronę widoczności danych dla takich cyfrowych rozwiązań, jak adres portfela czy wielkość transakcji. A zatem, każdy zarejestrowany użytkownik nie musi pamiętać przypisanego numeru konta do usług wybranej platformy, opartej na algorytmach technologii blockchain. Szyfrowanie dokonanych płatności i ochrona podglądu aktualnego salda nie należą do standardów rynkowej cyfryzacji, obecnych w większości dostępnych kryptowalut.
Kryptowaluta Monero w sferze IT – na czym polega jej wyjątkowość?
Zaawansowana sieć XMR to nie tylko atrakcyjne pole do inwestycji. Jej unikalne portfolio, mimo posiadania otwartego kodu źródłowego i jawnej rejestracji transakcji, wykracza poza użytkowe (śledcze) algorytmy zabezpieczeń, będące w posiadaniu współczesnych organów ścigania czy rządów. Nie ma również jednego, skutecznego sposobu na rozpracowanie schematu działań wykonawcy inwestycji ani weryfikację adresów logowania wszystkich uczestników transakcji.
Anonimowe obroty Monero na dowolnym koncie nie podlegają przypisaniu do konkretnej osoby na świecie ani jej wirtualnym avatarem, co czyni XMR zamienną walutą. Dodatkowo, dzięki nowatorskiemu podejściu programistów, dedykowane oprogramowanie posiada niezależną obsługę aktualizacji, odświeżającą zapis procesów open source co sześć miesięcy.
Do unikalnych atrybutów technicznego wsparcia anonimowości w sieci Monero należą:
- adresy stealth/ukryte (prywatny klucz widoku, prywatny klucz wydatków);
- podpisy pierścieniowe (portfel z autoryzacją transakcji na bazie blockchain, zapis kombinacji kluczy innych użytkowników).
(XMR) w wymiarze produkcji bloków – na co zwrócić uwagę?
Monero zalicza się do kryptowalut, dla których wykorzystuje się algorytm konsensusu Proof-of-work (PoW), co umożliwia powstawanie nowych bloków. Choć jej obsługa, za sprawą rozwiązań z dziedziny blockchain, przypomina popularnego Bitcoina, wymaga zastosowania specjalnego algorytmu, który jest dziełem członków zamkniętej społeczności. RandomX wykazuje odporność na układy ASIC, dzięki czemu do efektywnego kopania zasobów nie istnieje jeden, możliwy do wykonania sprzęt o oryginalnej, dedykowanej specyfikacji.
Przystępując do pozyskiwania nowych zasobów, kopacze muszą wyposażyć się w sprzęt klasy konsumenckiej, którego wyznacznikami jakości i wydajności są podzespoły z kategorii CPU oraz GPU. Przed rozpoczęciem procesu kopania bloków, każdy użytkownik ma możliwość wyboru jednego z dwóch wariantów uczestnictwa: pojedynczej (indywidualnie) lub zbiorowej (w puli).
Pierwsze z nich (kopanie pojedyncze) zakłada wybór platformy na własną rękę, zazwyczaj prywatnego portfela Monero i bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania. Jest to jednak forma o długim czasie realizacji, sięgającym nawet kilku miesięcy poszukiwań, które często określa się mianem „kryptoloterii”. Zespołowa aktywność użytkowników (kopanie w puli) pozwala natomiast cieszyć się częstą realizacją wypłat, gdzie obowiązuje podział zysków na podstawie czasu uczestnictwa w wybranej grupie. Ten rodzaj działań wymaga jednak pokrycia członkowskiej opłaty na rzecz operatora puli, a cała procedura odbywa się przy użyciu oprogramowania stron trzecich, z niewielką rentownością udziałów.