Jak korporacje wykorzystują Twoje dane?

Współczesny świat coraz częściej skupia się wokół Internetu. Przenoszenie wszelkich usług i działań na grunt wirtualny stało się niezaprzeczalnym trendem dzisiejszych czasów. Z tego zjawiska płynie wiele korzyści, gdyż Internet ma służyć swoim użytkownikom, przyspieszając i ułatwiając wiele procesów. Niestety ma to też swoje konsekwencje. Jakie ryzyko i zagrożenia wiążą się z korzystaniem z usług internetowych?

Korzystając z różnego rodzaju usług internetowych użytkownicy, w często nieświadomy sposób narażają swoje dane osobowe na wykorzystanie. Wiele firm i korporacji zbiera wrażliwe informacje o swoich odbiorcach, które dotyczą między innymi przeglądanych stron internetowych, dokonywanych zakupów, lokalizacji, czy preferencji wyszukiwań. Czy więc Twoje dane są naprawde prywatne i dlaczego są tak cenne dla internetowych korporacji? Dowiedz się więcej czytając poniższy artykuł.

Prywatność danych osobowych

Zdecydowana większość społeczeństwa korzysta z różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, dzień w dzień wchodząc na strony internetowe lub aplikacje. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że czyniąc to, umożliwia firmom wstawiającym te treści do Internetu zbierać na swój temat informacje. Korporacje mają w tym jeden, główny cel – chodzi o większe zyski. Jednak wraz z coraz częściej pojawiającym się w sferze publicznej tematem dotyczącym naruszeń prywatności danych, użytkownicy jasno deklarują chęć poznania sposobów i przyczyn zbierania i wykorzystywania tak osobistych danych.

osoba korzystająca z internetu za pośrednictwem laptopa

Jak i dlaczego korporacje internetowe wykorzystują dane użytkowników?

Firmy i biznesy prowadzące działalność w sieci używają różnych sposobów do tego, aby pozyskiwać informacje o swoich odbiorcach. Jedną z najczęściej stosowanych metod są tak zwane pliki cookie. Składają się na nie małe pliki tekstowe, które przechowywane na urządzeniu elektronicznym, zbierają informacje dotyczące odwiedzanych przez użytkownika stron, jego preferencji, w tym preferencji ustawień, a także czasu spędzonego na danej platformie lub na jej podstronie. Pozyskiwanie tych dany ma na celu analizę zachowań użytkowników, dostosowywanie do nich reklam, a także personalizację treści.

Inny sposobem na wykorzystywanie danych osobowych użytkowników przez korporacje internetowe są aplikacje mobilne. Fakt ten może zdziwić wiele osób, ale te niewinne, za to często niezwykle pomocne aplikacje wykorzystują ogromną ilość danych osobowych. Prawie za każdym razem korzystanie z nich wymaga podania imienia, nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu, a nawet danych bankowych. Do tego wszystkiego dochodzi potrzeba udostępniania lokalizacji. Cel korporacji jest jeden – lepsze targetowanie swoich użytkowników i dostosowywanie do nich produktów oraz usług.

Niektóre korporacje za główną metodę pozyskiwania danych osobowych wybierają technologię śledzenia. Dzięki niej możliwe jest gromadzenie danych o przeglądanych stronach internetowych, wyświetleniach, kliknięciach i wielu innych działaniach. W ten sposób korporacja może spersonalizować profil użytkownika i wyświetlać odpowiednie do jego zainteresowań reklamy.

Czy Twoje dane są naprawdę prywatne?

Korzystając z Internetu należy zdawać sobie sprawę z tego, że dane osobowe tam udostępniane przestają być w pełni prywatne. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że korporacje proponując użytkownikom swoje oferty, usługi i wszelkiego rodzaju treści, chcą je dopasować w jak najlepszy sposób do odbiorców. Jest to mechanizm w pełni marketingowy i zazwyczaj bezpieczny. Należy jednak pamiętać, że niektóre firmy wykorzystują to zjawisko do kradzieży i oszustw. Dlatego niezwykle ważne jest czytanie polityk prywatności firm, ograniczenie udostępnianie swoich danych do minimum, a także stosowanie blokerów reklam i niechcianych treści.