Jakie dane są gromadzone przez strony internetowe i aplikacje mobilne?
Szacuje się, że przeciętny użytkownik urządzeń mobilny ma zainstalowanych nawet kilkadziesiąt aplikacji, a do tego w ciągu każdego miesiąca odwiedza on setki stron internetowych. Większość z nich gromadzi pewne informacje o użytkowniku, wymaga zgody na dostęp do lokalizacji, aparatu, pamięci i inny prywatnych danych. Wszystko to uzasadniane jest potrzebą do prawidłowego funkcjonowania. Przyglądając się jednak bliżej temu zagadnieniu można dojść do wniosku, że aplikacje mobilne i strony internetowe w znaczny sposób ingerują w prywatność użytkowników. Jakie dane są gromadzone przez strony internetowe i aplikacje? Odpowiedź na to pytania można znaleźć poniżej.
Na czym polega gromadzenie danych o użytkowniku?
Gromadzenie danych przez strony internetowe i aplikacje mobilne polega przede wszystkim na zbieraniu, przechowywaniu i analizowaniu informacji o użytkowniku w celu zrozumienia jego działań, potrzeb, preferencji i w ten sposób dostosowaniu do niego odpowiednich rozwiązań i produktów. Proces ten można nazwać czysto marketingowym zagraniem, gdyż to właśnie w celach biznesowych jest on najczęściej wykorzystywany. Każdorazowe wejście na daną stronę internetową, wyszukanie jakiegoś hasła w przeglądarce, skorzystanie z aplikacji, udostępnienie lokalizacji, a także każde inne działanie w aplikacji mobilnej lub w przestrzeni internetowej jest skrupulatnie gromadzone i analizowane. Cel jest jeden. Dane te są potrzebne po to, aby ulepszyć dostępne produkty i usługi, personalizować treści i reklamy, a także nakierować użytkownika na konkretne działania. Należy jednak pamiętać, że nic nie dzieje się bez zgody odbiorcy. Gromadzenie danych odbywa się zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych, do których należy między innymi RODO.
Jakie są sposoby gromadzenia danych o użytkowniku?
Istnieje wiele, różnych sposobów gromadzenia danych o użytkownikach stron internetowych i aplikacji mobilnych, a to jak to się dokładnie odbywa zależy od celów i specyfikacji firmy, której te dane są potrzebne. Jednym z pierwszych sposobów są wszystkim dobrze znane pliki cookie, czyli małe pliki tekstowe, które zawierają informacje o aktywności użytkownika na danej stronie internetowej. Dzięki nim możliwa jest personalizacja reklam, treści, jak również zapamiętywanie ustawień. Innym, równie popularnym sposobem jest tracking pixel. To nic innego, jak obrazek, który umieszcza się na stronie internetowej lub w e-mailu, a za jego pomocą monitoruje się otwieranie wiadomości, klikanie w linki i aktywność internetową. Jako kolejne wymienić można formularze rejestracyjne, gdzie dane są pozyskiwane poprzez wpisywanie przez użytkownika w odpowiednie miejsca: imienia, nazwiska, adresu e-mail i numeru telefony, w celu przyszłego kontaktu z nim. Następnym sposobem są wszelkiego rodzaju ankiety i quizy. Ostatni, najczęściej wykorzystywany sposób do gromadzenia danych polega na integracji serwisów internetowych i aplikacji mobilnych z innymi serwisami i aplikacjami, co umożliwia pobieranie danych z profilu użytkownika i wykorzystywaniu ich do personalizacji treści.
Jakie dane są gromadzone przez strony internetowe i aplikacje mobilne?
Należy więc zebrać przedstawione wyżej informacje i dokładnie odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące gromadzenia danych. Wśród nich wyróżnić można przede wszystkim:
- dane osobiste – imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres IP, dane logowania i hasła,
- aktywność na stronach internetowych i w aplikacjach mobilnych – kliknięcia, przeglądane treści, zapytania, historia wyszukiwarki, lokalizacja,
- lokalizacja – lokalizacja urządzenia, która często jest wymagana przy użytkowaniu danych aplikacji,
- preferencje – gromadzone podczas dokonywania zakupów internetowych, wykonywania transakcji, przeglądania treści i reklam,
- dane płatnicze – numery kart kredytowych, historia transakcji,
- dane techniczne – model urządzenia, system operacyjny, język.
Rodzaj i ilość gromadzonych danych zależy od strony i aplikacji, która je zbiera. Należy więc mieć na uwadzę, że korzystając z zasobów Internetu ryzyko gromadzenia Twoich danych jest naprawdę wysokie.