Czym jest i jak działa VPN – definicja dla laików
Świadomość dotycząca bezpieczeństwa w sieci stale rośnie. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw i zagrożeń czyhających w internecie – choćby za sprawą oszustów – i podejmuje działania, by zapewnić sobie bezpieczeństwo. Popularną metodą zwiększenia bezpieczeństwa i prywatności w sieci jest skorzystanie z oprogramowania typu VPN. Czym jednak VPN tak naprawdę jest i czy warto z niego skorzystać?
Czym jest VPN?
Hasło VPN w rzeczywistości skrótowcem nazwy Virtual Private Network – tłumacząc z języka angielskiego jest to wirtualna sieć prywatna. Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem oprogramowania typu VPN jest zapewnienie dodatkowej warstwy prywatności i anonimowości użytkownikowi internetu. Aby tego dokonać, programy VPN wyposażone są w wiele funkcji. Mogą one między innymi:
- ukryć lokalizację i aktywność użytkownika
- zapewnić poufność podczas przeglądania stron
- ominąć geoblokadę i zabezpieczenia związane z np. cenzurą
- pozwolić na anonimowe pobieranie plików bez narażania szybkości połączenia
Oczywiście, powyżej opisaliśmy jedynie kilka funkcji, jakie oferują dobre programy tego rodzaju. Stają się więc niezwykle popularne wśród osób, które chciałyby zachować maksymalną anonimowość i prywatność podczas przeglądania internetu, ale nie tylko. Programy takie stanowią bowiem doskonałe “okno na świat” dla osób mieszkających w krajach autorytarnych, które bez wykorzystania tego rodzaju metod nie mogą korzystać z wielu ważnych stron internetowych.
W jaki sposób oprogramowanie VPN poprawia poziom bezpieczeństwa i prywatności?
Programy typu Virtual Private Network oferują bardzo kompleksowe sposoby na zachowanie prywatności w sieci. Przede wszystkim, połączenie internetowe realizowane za pomocą VPN jest szyfrowane, co utrudnia, a bardzo często wręcz uniemożliwia pozyskanie potencjalnie łamiących prywatność informacji.
Usługi typu VPN udostępniają także opcję zablokowania lub ukrycia informacji takich, jak historia przeglądania, także przed dostawcami usług internetowych. Osoby pragnące uzyskać do nich dostęp zobaczą jedynie zaszyfrowany przepływ danych między użytkownikiem, a serwerem operatora VPN. Warto też pamiętać, że standardowo adres IP zawiera między innymi informację o lokalizacji użytkownika. Programy typu VPN są w stanie
umożliwić połączenie ze zdalnym serwerem w innym kraju, tym samym maskując prawdziwą lokalizację danej osoby. To właśnie dzięki tej funkcji oprogramowania VPN w kilka kliknięć możemy odblokować treści niedostępne w Polsce – na przykład filmy i seriale, których nie ma w polskiej ofercie danego serwisu streamingowego.
Wyraźnie więc widać, że dobre oprogramowanie VPN zapewnia znacznie większą anonimowość w internecie. Za pomocą tego rodzaju programów jednym kliknięciem “przenieść się” na drugą stronę globu i korzystać z internetu jako mieszkaniec Japonii, Izraela, czy Stanów Zjednoczonych. Stajemy się zatem wówczas niezwykle trudni do namierzenia.
VPN – ochrona prywatności i anonimowość
Z oprogramowania typu VPN warto korzystać zwłaszcza wtedy, gdy łączymy się z internetem za pomocą publicznej sieci w-fi. W zdecydowanej większości przypadków pozbawione są one bowiem wielu zabezpieczeń, co czyni surfowanie po sieci za ich pomocą dość ryzykownym. Niezwykle przydatne okazuje się zatem oferowane przez dobrej jakości VPN 256-bitowe szyfrowanie AES wojskowej klasy, stanowiące najwyższy znany obecnie standard. Ponadto VPN wykorzystuje wyjątkowo bezpieczne protokoły komunikacyjne, jak na przykład IKEv2. Bardzo wiele programów tego rodzaju posiada także zabezpieczenia na wypadek wycieku DNS.
Czy VPN zapewnia pełną anonimowość?
Oprogramowanie VPN jest niezwykle skutecznym sposobem na znaczące zwiększenie bezpieczeństwa korzystania z internetu. Niemniej jednak, pamiętać musimy, że żadne rozwiązanie nie jest w 100% doskonałe. O ile bowiem odnalezienie śladów naszej aktywności, gdy korzystamy z oprogramowania VPN jest bardzo trudne, o tyle nie jest ono niemożliwe. Warto więc wiedzieć, że o ile VPN w znaczący sposób zwiększa poziom naszej prywatności w sieci, o tyle nie zapewnia pełnej, całkowitej anonimowości.